Po schůzce Zeman−Babiš jsme se moc neposunuli. Prezident už nechce 101 podpisů a Babiš dostal neomezený čas a jednání − to je vše. Otázka po podobě nového českého kabinetu stále vyhlíží málem tak složitě jako diferenciální rovnice přepsaná do politiky. Jenže když se na situaci podíváme z odstupu, zjistíme, že všechno je vlastně brutálně jednoduché: člověk, který je zodpovědný za to, že skoro čtyři měsíce od voleb nemáme plnohodnotnou proevropskou vládu s důvěrou, se jmenuje Andrej Babiš.

Jak to? Inu, stačilo by, aby přestal tvrdit, že jen a jen on musí být premiérem, a vláda by mohla vzniknout za čtrnáct dní. Pro ČSSD a KDU-ČSL není problém účast ve vládě s ANO, problém je účast ve vládě vedené trestně stíhaným Babišem. Dokonce i piráti by do vlády podle předsedy Ivana Bartoše šli, pokud by v ní nebyl Babiš a pokud by ANO netrvalo na tom, že bude mít většinu ministrů. Takhle jednoduché to je. Andrej Babiš ale vytrvale vypouští mlhu a viní z toho, že stále nemáme řádnou vládu, všechny kolem. Takže ho požádejme o odpověď na kvízovou otázku: "Když všichni tvrdí, že problém jste vy, a vy tvrdíte, že problém jsou všichni ostatní, kdo má asi tak pravdu?" Pokud Babiš odpoví, že pravdu má on, bude to trochu jako z vtipu "všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo". Upřímně řečeno: kdyby Babišovi šlo opravdu o program či o makání pro lidi, jak rád říká, nebyl by přece problém posadit do premiérského křesla, dejme tomu, Richarda Brabce. Mohlo by se hnedle makat o sto šest. Jenže o program Babišovi zjevně nejde − Babišovi jde o Babiše. Chce být šéf a chce a chce a chce. To je to.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.