Kdyby si vikářova dcera vedla deník, od doby, kdy se Theresa Mayová stala historicky druhou britskou premiérkou, by se na jeho stránkách nejčastěji vyskytovalo slovo brexit. A hlavní potíž brexitu je to, že až dosud se s ním nic jiného než potíže nedalo spojit. Je jen malou útěchou, že pokud dojde k odchodu ze společného trhu a vzniku obchodních bariér, například cel či odlišných norem, problémy nastanou i na druhé straně kanálu La Manche.

Na začátku je prostý fakt, že o odchodu z Evropské unie se hlasovalo v referendu, takže rozhodovací pravomoc připadla nikoliv parlamentu, ale občanům. Poslanci se od předloňského června poněkud vzpamatovali a zavázali vládu, aby jim výsledek jednání o brexitu předložila ke schválení. Dolní sněmovna se jistě nepostaví rozhodnutí vůle většiny občanů, může však věci komplikovat. Z hlasování nelze vyčíst, jak si lid představuje odchod a hlavně, jak mají vypadat vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po brexitu. Všechny varianty by se daly zahrnout pod tautologickou definici Theresy Mayové, že brexit je brexit. Na to hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier odpovídá, že kdo chce úplně odejít, nemůže počítat s dosavadními výhodami.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hlavní potíž brexitu je to, že až dosud se nic jiného než potíže s ním nedalo spojit.Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier upozorňuje, že kdo chce úplně odejít, nemůže počítat s dosavadními výhodami.
  • Britská premiérka při nedávné návštěvě Číny svým hostitelům neustupovala. Ne proto, že by byla dost silná, ale proto, že její domácí pozice je tak slabá, že si nemohla dovolit jako slabá vypadat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru