Posledních dvanáct měsíců byl premiér Andrej Babiš v pohledu na ČEZ poměrně konzistentní. Stále útočil na jeho vedení a tvrdil, že probíhající úvahy o případném dělení firmy na dvě jsou okrádáním daňových poplatníků. Nyní najednou otočil a oznámil, že vznikne vládní expertní tým, který rozdělení posoudí. A už se začíná spekulovat o tom, kdo by v něm mohl sedět.

S možností dělení přišel před rokem šéf ČEZ Daniel Beneš. Od té doby na tuto možnost připravoval experty. Na konci minulého roku si nechal zpracovat několik variant dělení, s tou nejlepší nyní seznamuje politiky.

"Vzhledem k aktivitám ČEZ, který dělá tu prezentaci každému na počkání, se vláda domluvila, že ustanoví tým, který si prezentaci nechá představit a bude jí dělat oponenturu. Budou tam experti, kteří budou mít jasné podmínky, nesmí mít konflikt střetu zájmů," řekl včera Babiš. Měli by tak být vyloučeni například akcionáři ČEZ nebo majitelé konkurenčních firem.

200 miliard

Až tolik by mohla stát výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ to odmítá platit ze svého a stát nechce převzít zodpovědnost.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.