Měl jsem zavřené oči, ale letuška mi lehce zaklepala na rameno. Do odletu zbývalo deset, možná patnáct minut. "Sedíte na místě u nouzového východu, pane. Musím se vás zeptat, jste v případě potřeby ochoten otevřít nouzový východ a pomoci ostatním?"

"Samozřejmě," přikývl jsem. Kvůli své dvoumetrové výšce v letadlech u nouzového východu sedávám skoro výhradně.

Ani nevím, kolikrát jsem tu otázku slyšel. Určitě víc než stokrát. Nehledě na to, že jsem ve většině těchto případů musel souhlas "odkliknout" už na webu, když jsem si letenku kupoval.

Víc než stokrát jsem slyšel upozornění, že "ve velmi nepravděpodobném případě poklesu tlaku v kabině" mi před obličej spadne kyslíková maska, kterou si neprodleně nasadím, a udělám to dřív, než s tím budu pomáhat ostatním, například dětem. Že si mám vypnout všechna elektronická zařízení, případně je přepnout do letového režimu, a že světla v kabině budou během startu a přistání ztlumena, což je "standardní bezpečnostní procedura".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Počátkem devadesátých let se manželka snažila léčit mou zapomnětlivost.
  • Na vchodové dveře bytu přilepila seznam věcí, které si mám před odchodem zkontrolovat: klíče, peněženku, tramvajenku, disketu s článkem... Vedle na provázku visela propiska a já musel každý den udělat u každé položky čárku.
  • Legrace, jasně. Ale pravda je i to, že dokud tam ten seznam visel, na nic z těch věcí jsem nezapomněl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru