Za středoškolských let by ještě nehádal, že jednou skončí jako vědec. Žil hlavně hudbou. Hrál na klavír a baskytaru, s kapelami jezdil po celé republice. Po maturitě se rozhodl vydat se na dráhu molekulární biologie a genetiky. Obor tehdy začal studovat na Masarykově univerzitě v Brně. "Vlastně jsem měl vždycky blízko k chemii i biologii, doma jsem se svým bratrem tajně prováděl chemické experimenty a spoustu času jsem trávil venku," vypráví devětadvacetiletý Martin Jacko, který nyní působí jako postdoktorand na prestižní Stanfordově univerzitě v Kalifornii.

Začátkem února otiskl jeho doktorandskou práci prestižní neurovědecký časopis Neuron. Rozkrývá v ní podrobnosti toho, jak dospívají nervové buňky. "Víme, že neurony se nejprve v embryu narodí a až poté během dlouhého dozrávacího procesu získají schopnost generovat a vést elektrické signály. Do současné doby není příliš jasné, co tento proces, který umožňuje funkci našich mozků, řídí," vysvětluje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.