Spoření na stáří prostřednictvím takzvaných transformovaných fondů se nadále nevyplácí. Jejich zhodnocení podle předběžných údajů, které HN poskytly některé penzijní společnosti, zůstává hluboko za inflací. Ta loni za celý rok dosáhla 2,5 procenta. Úspory tak zachraňují alespoň státní příspěvky, které čerpá přes 90 procent účastníků penzijních fondů, a daňové úlevy.

Transformované fondy zaručují střadatelům, že o své peníze nepřijdou. Investují proto především do dluhopisů, které ale už několik let nabízejí nízké výnosy. Od roku 2012 jsou pro nové zájemce už uzavřené, stále však na ně připadá 85 procent celkem ze 4,5 milionu lidí, kteří si v penzijních fondech ukládají peníze na stáří.

V článku se dále dozvíte

  • Výnosy transformovaných fondů loni zaostaly za inflací. Konzervativnější účastnické fondy dokonce prodělávaly.
  • Výnosy konzervativních fondů poznamenal pokles cen dluhopisů a změna měnové politiky České národní banky.
  • Naopak se loni dařilo dynamičtějším penzijním fondům, a to díky růstu akciových trhů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.