Synonymem pro traktory je v Česku značka Zetor. Vyrábí je už 72 let. Za tu dobu továrnu opustilo více než 1,3 milionu strojů. V období let 1960 až 1980, které se dá označit za zlatou éru prodejů Zetoru, podnik vyvážel traktory do více než 130 zemí. Tehdy vyjelo z bran brněnského závodu i 30 000 traktorů za rok. "Zetor sloužil jako artikl, za který Československo měnilo valuty nebo jiné komodity se západními zeměmi," říká Alexandr Kuchař, PR specialista firmy.

Jenže socialistické plánování a nedostatečné investice do modernějších technologií způsobily postupný úpadek. V 90. letech už značka nedokázala konkurovat modernějším soupeřům a prodeje rapidně klesaly. Výroba byla prakticky zastavena, než Zetor v roce 2002 převzala slovenská společnost HTC holding.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vloni Zetor nevyrobil ani 2900 traktorů. V roce 2016 vyrobil 3144 strojů, zhruba o 600 méně než v roce 2015.
  • Finanční ředitel značky Lukáš Krejčíř tvrdí, že hospodaření firmy je navzdory klesajícím prodejům stále v zisku.
  • Podnik letos představí dvě nové řady malých traktorů.
  • Plánuje také expanzi na asijské a africké trhy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.