Od března čekají elektronickou evidenci tržeb změny. Ústavní soud skládající se z patnácti soudců v prosinci nařídil změny v jejím fungování i pozastavení dalšího zavádění. Na soud se s kritikou systému, jakým funguje EET, obrátili opoziční poslanci. Pět soudců dokonce navrhovalo zrušit zákon o EET úplně.

1. EET se nebude vztahovat na platby kartou

Soud dal za pravdu kritikům, podle nichž by EET neměly podléhat platby kartou a bezhotovostní platby, protože už jsou dostatečně evidované bankou. Evidence tržeb se na ně tedy od prvního března vztahovat nebude. Informaci potvrdil mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Lukáš Heřtus. "EET se nebude vztahovat na platby jak prostřednictvím platebních terminálů, tak on-line platby přes internet," říká mluvčí GFŘ.

Podle Heřtuse obchodníci účtenky k bezhotovostním platbám budou moci zasílat, nebude to však jejich povinnost. Toto doplnění se týká zpravidla těch, kteří nechtějí měnit nastavení na svých pokladnách.

2. Z účtenek zmizí rodné číslo prodejců

Další změna nařízená Ústavním soudem se týká daňového identifikačního čísla (DIČ). Soudci rozhodli, že uvedení DIČ na účtence zasahuje do soukromí podnikatelů, protože v jejich případě je DIČ tvořeno rodným číslem. Obchodník, kterému to nevadí, může na svých účtenkách EET uvádět své DIČ dál.

Například tuzemský dodavatel pokladen Dotykačka na novelu zareagoval a již nyní si obchodníci mohou stáhnout aktualizace softwaru, díky nimž se DIČ na účtence podnikatele nezobrazí.

3. EET zatím nebude platit pro stavebnictví či autoservisy

Už v březnu letošního roku se měla EET v rámci třetí fáze rozšířit například na stánkový prodej či do zdravotnictví, stavebnictví, autoservisů, zemědělství a od června ve čtvrté fázi mezi některá řemesla, například zpracování dřeva či výroby textilií. Ústavní soud ale třetí i čtvrtou fázi zrušil a nařídil, aby její zavedení stanovoval zákon, a nikoliv jen vládní nařízení.

Kdy a jestli začne další fáze EET platit, není zatím jasné.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru