Tuzemský export zažil velmi úspěšný rok a jeho hodnota téměř překonala hranici 3,5 bilionu korun. Letošek však bude pro vývozce o poznání těžší, a to hned z několika důvodů.

Mzdy v tomto roce opět zrychlí, podle našich odhadů v průměru o více než sedm procent, což výrazně zvýší náklady firem a sníží jejich konkurenceschopnost. S tím souvisí i historicky nejvíce napjatý trh práce a z toho plynoucí nedostatek kvalifikované pracovní síly. Situace se nezlepší ani v budoucnu. Pracovat rukama není pro dospívající mládež v módě. Mladí často ani netuší, že by si tak mnohdy vydělali více než kancelářskou prací. Firmy tak mají prostor školáky zaujmout finančními vyhlídkami či jinými benefity. K tomu musíme připočíst rychle posilující korunu, jež situaci exportérům znatelně ztíží. Obzvláště těm, kteří se včas nezajistili. V neposlední řadě je tu evropský automobilový trh, který vykazuje známky nasycení. Proto je velice reálné, že růst prodejů automobilů do zahraničí zpomalí.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru