Karel Šimka už třináct let působí na Nejvyšším správním soudu a za svou práci získal koncem ledna cenu Právník roku. Specialista na daňové právo o svém pracovišti říká, že je to mercedes mezi českými soudy. Odmítá ale myšlenku, že by na podzim v jeho čele vystřídal současného předsedu Josefa Baxu, který ho do týmu původně přivedl.

HN: Po patnácti letech končí v čele Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Máte obavy o budoucnost?

Ano. Obávám se, co bude dál. Baxa má vlastnost, kterou potřebujete při zakládání instituce − je osvícený autokrat. Prosadil spoustu věcí, někdy navzdory demokratické většině, jak personálně, tak ve způsobu rozhodování věcí. Dělal dobré personální kroky s minimem chyb. Vytvořil na Nejvyšším správním soudu prostředí, kde se lidé mají rádi a neválčí spolu. Jsou zde sice názorové rozdíly, ale to je dobře, protože máme atmosféru, která podporuje otevřenost a konkurenci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podle soudce Karla Šimky je snadné svést na Evropskou unii špatné zákony, které jsme si sami v parlamentu "upravili".
  • Soudce brněnského Nejvyššího správního soudu také tvrdí, že by stát neměl chránit občany proti jejich vůli, třeba u povinného pojištění cestovních kanceláří.
  • Obává se také, co bude s "jeho" soudem po plánovaném odchodu předsedy Josefa Baxy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.