Francouzský prezident Emmanuela Macron absolvuje jednu z vůbec nejsledovanějších cest od jeho příchodu do Elysejského paláce loni v květnu. Odjel na dvoudenní návštěvu na Korsiku, kde na něj čekají nacionalisté, již požadují silnější autonomii ostrova.

Macron na úvod své návštěvy vyzval k jednotě Francie. Prezident burcoval k "nerozborné jednotě republiky" během projevu, ve kterém jednak ocenil zásluhy Korsičanů o osvobození Francie za druhé světové války, jednak připomněl zavraždění nejvyššího francouzského představitele na ostrově korsickým nacionalistou. Prefekt Claud Erignac byl právě před 20 lety zastřelen třemi kulkami, z nichž jedna byla vypálena z bezprostřední blízkosti do hlavy.

"Korsika, hrdá a důstojná, byla pošpiněna tímto zločinem. To, co se tu stalo 6. února 1998, nelze omluvit, ospravedlnit, vysvětlit. Byl tu zavražděn člověk, protože sloužil republice," prohlásil Macron a vyzval k zajištění budoucnosti ostrova, aniž by opustila "lůno republiky".

Prezident, provázený několika ministry, po projevu promluvil s vdovou po prefektu Dominique Erignacovou, která zavítala do Ajaccia spolu s dětmi poprvé od vraždy. Pozdravil se také s šéfem stoupenců autonomie Gillesem Simeonim, který býval jedním z obhájců Yvana Colonnny, odsouzeného za prefektovu vraždu na doživotí. Předseda korsického sněmu Jean-Guy Talamoni naopak chyběl, což vysvětlil svou politickou minulstí, kdy míval blízko k ilegálnímu hnutí za nezávislost ostrova.

Na rozdíl od separatistů v Katalánsku aktuálně nemají korsičtí nacionalisté nezávislost na pořadu dne. Pokud ale jejich požadavky Macron nevyslyší, mohlo by to vyvolat napětí ve vztazích mezi francouzskou vládou a ostrovem, který se proslavil coby rodiště Napoleona.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.