Za největší tunel v českých ekonomických dějinách označil v květnu 2013 tehdy čerstvě jmenovaný prezident Miloš Zeman podporu obnovitelných zdrojů, především tzv. "solárních baronů". Nyní, o pět let a jedny prezidentské volby později, začíná stát kontrolovat, jestli přece jenom nebyly obnovitelné zdroje poněkud předotované. Musel čekat na posvěcení z Bruselu, že podpora zelené energetiky probíhá v­ souladu s pravidly, jejichž součástí byl i závazek kontroly, zda dotace nebyly příliš štědré.

Související

Brusel to odsouhlasil loni na jaře, kontroly se rozebíhají až nyní, hlavní část přijde v dalších dvou letech a pak, možná, pokud se ukáže, že byl stát příliš štědrý, třeba konečně dojde ke zkrácení dotací, nebo dokonce k jejich zpětnému vymáhání.

Až potud se zdá, že nespoutaný solární boom konečně dostane dobrý konec. Celý průběh solárního šílenství jinak více než co jiného připomíná špatnou grotesku. A to už od začátku v roce 2005, kdy poslanci omezili pravomoci Energetického regulačního úřadu snižovat výkupní ceny, protože se asi báli, že půjde na ruku ČEZ, který tehdy obnovitelné zdroje neměl.

Nebo když později vyskočily výkupní ceny energie na dvojnásobek a nikdo s tím nemohl nic dělat, protože prý šlo o nařízení Bruselu. Nutno zmínit i boom roku 2010, kdy končila masivní podpora a razítko se přidělovalo i solárním elektrárnám, kterým chyběly panely, připojení a vůbec mnoho věcí k tomu, aby se zelená louka dala označit za elektrárnu. A kdy se ukázalo, že výkon elektráren s razítkem více než desetinásobně překračuje odhady.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru