Free software neznamená to, že se za něj neplatí, i když je v drtivé většině případů dostupný zdarma. Tím podstatnějším je to, že je svobodný (ve smyslu svobody uživatele manipulovat s programem), a to, že ovlivňuje celý svět. Nejznámějším příkladem takového softwaru je GNU/Linux, který vznikl s cílem nahradit Windows na osobních počítačích. U koncových uživatelů ale uspěl po letech ve zcela odlišné podobě. Linuxové jádro je srdcem nejpoužívanějšího operačního systému na světě: Androidu.

Mnohem známější a jednoznačnější než pojem free software je ale označení open source software, tedy otevřený software ve smyslu otevřeného zdrojového kódu. Označení vzniklo před dvaceti lety, 3. února 1998, ve stejném měsíci pak vznikla organizace Open Source Initiative, která si dala za úkol propagovat svobodný software ve firemním prostředí. Po dvaceti letech je zřejmé, že Open Source Initiative svou misi splnila. Free software dnes pohání většinu webových serverů, používají jej superpočítače, umělá inteligence a nakonec se stal i součástí Windows 10.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru