Velmi osobně bere řada izraelských politiků novelu polského zákona o Institutu paměti národa, která zavádí tresty pro ty, kteří budou tvrdit, že se Poláci podíleli na holokaustu, nebo označovat nacistické vyhlazovací tábory na území Polska za polské. Izraelci, z nichž mnoho má polské kořeny, tvrdí, že se tím Poláci pokoušejí přepsat historii. I proto izraelská vláda podle neoficiálních informací odvolá svoji velvyslankyni Annu Azariovou z Polska. Vztahy mezi oběma tradičními spojenci klesly na bod mrazu.

Novelu zákona, představenou minulý týden, schválil včera Senát. Odmítl navrhované změny, jež by otupily nejostřejší hrany. Největší pozornost budí hrozba vysoké pokuty nebo až tříletého vězení tomu, kdo by Polákům připsal zločiny spáchané nacisty a jejich spojenci. To se vztahuje jak na občany Polska, tak na cizince.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.