Už jen slovní spojení "hadí mord španělský" (Scorzonera hispanica) nebudí zrovna příjemné představy. Což je nespravedlivé, protože tato křehká, šťavnatá, chutná a zdravá zelenina slouží lidem ku prospěchu. Původně jako součást lékárniček dobrodruhů, pirátů i mořeplavců − z historických pramenů je totiž černý kořen známý zejména jako zbraň proti hadům.

Traduje se, že stačil malý kousek kořene, aby jedovatou potvoru zbavil života. Dlužno dodat, že v tomto případě bylo třeba ještě předem učinit takovou drobnost − vpravit hadovi sousto do chřtánu. Ne že by tehdy bylo málo statečných mužů, ale jako mnohem uvěřitelnější se jeví fakt, že rostlina pomáhala mírnit následky uštknutí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.