Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie se Česko podle Eurostatu pyšní nejmenší nezaměstnaností a nedostatek lidí vyhodnocují firmy jako největší překážku dalšího růstu. Ve srovnání s ostatními zeměmi unie se ale u nás práce daleko hůř hledá ženám, v evidenci pracovních úřadů je jich víc než mužů. Téměř nejhůře z celé unie jsme na tom i v po dílu mužů a žen, kteří zaměstnáni jsou. Česko vykazuje i téměř největší rozdíl v platech mezi oběma pohlavími, především ve věkové skupině 35−54 let, tedy v době, kdy by měl člověk vydělávat nejvíc. A z toho také vyplývá extrémní rozdíl v důchodech.

Nedostatek zaměstnanců dovedl Hospodářskou komoru k názoru, že je nutné mobilizovat "neaktivní" skupiny obyvatelstva, tedy ženy pečující o děti nebo o staré rodiče. Nic z toho včera projednávaná vládní Strategie zaměstnanosti neobsahuje, takže by se měla v ideálním případě hodit do koše a začít znovu. Třeba stavbou předškolních zařízení, o čemž se mluví aspoň dvacet let. Nebo třeba příspěvky na "sousedskou výpomoc" při hlídání dětí, které by měly fungovat jinak než ty na péči, jichž se řada příjemců ani nedožije. Aby "sousedé" pak nehlídali například vysokoškoláky.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru