Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie se Česko podle Eurostatu pyšní nejmenší nezaměstnaností a nedostatek lidí vyhodnocují firmy jako největší překážku dalšího růstu. Ve srovnání s ostatními zeměmi unie se ale u nás práce daleko hůř hledá ženám, v evidenci pracovních úřadů je jich víc než mužů. Téměř nejhůře z celé unie jsme na tom i v po dílu mužů a žen, kteří zaměstnáni jsou. Česko vykazuje i téměř největší rozdíl v platech mezi oběma pohlavími, především ve věkové skupině 35−54 let, tedy v době, kdy by měl člověk vydělávat nejvíc. A z toho také vyplývá extrémní rozdíl v důchodech.
Nedostatek zaměstnanců dovedl Hospodářskou komoru k názoru, že je nutné mobilizovat "neaktivní" skupiny obyvatelstva, tedy ženy pečující o děti nebo o staré rodiče. Nic z toho včera projednávaná vládní Strategie zaměstnanosti neobsahuje, takže by se měla v ideálním případě hodit do koše a začít znovu. Třeba stavbou předškolních zařízení, o čemž se mluví aspoň dvacet let. Nebo třeba příspěvky na "sousedskou výpomoc" při hlídání dětí, které by měly fungovat jinak než ty na péči, jichž se řada příjemců ani nedožije. Aby "sousedé" pak nehlídali například vysokoškoláky.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru