Hana Zídková z VŠE se nedávno podílela na výzkumu věnovanému českým opatřením proti únikům daně z přidané hodnoty. S HN hovořila o změnách systému DPH a jejích variantách.

HN: Jaké jsou argumenty proti reverse charge?

Hlavním argumentem je, že by vznikly jiné podvody. Objevují se názory, že poslední obchodník v řetězci by nemusel daň odvést. U maloobchodu, který má prodejnu, ale nehrozí tak velké nebezpečí, že by byl podvodník. V karuselových podvodech totiž často jde o společnosti s fiktivním sídlem, které snadno zmizí. Druhý argument je administrativní náročnost. V reverse charge musí odběratel znát sazbu daně pro všechny produkty, které nakupuje. Nestačí vědět, jak se daní vaše produkty, ale musíte vědět, jak se daní vše, co odebíráte.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hana Zídková z VŠE, spoluorganizátorka konference VAT Fórum, by současný systém DPH neměnila.
  • "Podle mého je nejlepší jej zachovat a případně zdokonalit směrem k větší elektronizaci," řekla HN.
  • Je toho názoru, že před zavedením změn by bylo třeba zpřesnit odhad podílu karuselových podvodů na únicích DPH.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.