Hana Zídková z VŠE se nedávno podílela na výzkumu věnovanému českým opatřením proti únikům daně z přidané hodnoty. S HN hovořila o změnách systému DPH a jejích variantách.

HN: Jaké jsou argumenty proti reverse charge?

Hlavním argumentem je, že by vznikly jiné podvody. Objevují se názory, že poslední obchodník v řetězci by nemusel daň odvést. U maloobchodu, který má prodejnu, ale nehrozí tak velké nebezpečí, že by byl podvodník. V karuselových podvodech totiž často jde o společnosti s fiktivním sídlem, které snadno zmizí. Druhý argument je administrativní náročnost. V reverse charge musí odběratel znát sazbu daně pro všechny produkty, které nakupuje. Nestačí vědět, jak se daní vaše produkty, ale musíte vědět, jak se daní vše, co odebíráte.

V článku se dále dozvíte

  • Hana Zídková z VŠE, spoluorganizátorka konference VAT Fórum, by současný systém DPH neměnila.
  • "Podle mého je nejlepší jej zachovat a případně zdokonalit směrem k větší elektronizaci," řekla HN.
  • Je toho názoru, že před zavedením změn by bylo třeba zpřesnit odhad podílu karuselových podvodů na únicích DPH.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.