Michael Kraus žije od 60. let v USA, kde vystudoval a poté působil na prestižních univerzitách Princeton, Harvard či Middlebury College. Politolog a historik, bratr populárního moderátora Jana Krause, nyní působí ve Washingtonu v Muzeu holokaustu. V roce 2008 dělal poradce Janu Švejnarovi, když kandidoval na prezidenta proti Václavu Klausovi.

HN: Překvapila vás jako pozorovatele zvenčí výhra Miloše Zemana?

Není to úplně překvapující, prezident Zeman měl velké zázemí, pět let jezdil po všech krajích, dělal kampaň. S tím souvisí jeho úspěch. Česká společnost je rozdělená. Dá se to i zobecnit, že na jedné straně jsou vzdělanější lidé, kteří projevují důvěru české účasti v nadnárodních spolcích, jako je EU, jsou to lidé, kteří patří mezi úspěšnější v transformaci po roce 1989, nevnímají globalizaci jako nebezpečí. Druhý tábor, jehož kandidátem byl Miloš Zeman, pracuje se strachem, staví se proti cizincům, viní elity domácí i z Bruselu, obává se vnějších nebezpečí. Podobné trendy se projevují i v jiných zemích, ve Francii, v Rakousku, v USA. Rozdíl tam ale oproti Česku je ten, že v Česku se k tomu musí přidat zklamání z postkomunistického období. Část občanů cítí rozčarování, pocit, že země byla rozkradená. A není to úplně neopodstatněné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.