Na bohaté zájemce toužící po vysokém zhodnocení míří nový tuzemský investiční fond. Kryptofond, který založila společnost Comfort Finance Group, chce sázet na růst cen virtuálních měn, jako jsou bitcoin, ethereum či ripple. Fond je určen takzvaným kvalifikovaným investorům, takže pro investici do něj je potřeba minimálně jeden milion korun.

"Fond vznikl jako reakce na naše osobní zkušenosti s investováním vlastních peněz do kryptoměn," řekl HN spoluzakladatel Kryptofondu Andrej Štaňko. O složení portfolia fondu, který je registrovaný u České národní banky, bude rozhodovat investiční výbor tvořený odborníky na kryptoměny.

Zvýšený zájem žene ceny

Celkem je dnes podle serveru ­Coinmarketcap.com na trhu okolo 1500 různých měn a jim podobných projektů, a pro běžného investora tak není snadné se v takovém množství orientovat. Jednoznačně nejznámější a nejhodnotnější kryptoměnou je bitcoin s tržní hodnotou okolo 180 miliard dolarů. Podle zakladatelů fondu však bývá ve světě technologií častým jevem, že lídr nedokáže udržet svou pozici na trhu. "Kryptofond využijí zejména ti, kteří se tomuto riziku chtějí vyhnout, a přenechají složení portfolia odborníkům," uvedl projektový manažer Kryptofondu Jan Záhumenský.

Zhodnocení fondu by mělo podle zakladatelů dosahovat alespoň 30 procent ročně, a to i přesto, že ceny kryptoměn mají za sebou již docela strmý růst. Například hodnota bitcoinu se na začátku roku 2017 pohybovala okolo jednoho tisíce amerických dolarů, aby se v prosinci dostala až téměř na 20 tisíc. Poté přišla korekce, a bitcoin se tak nyní dá nakoupit a prodat na burzách za cenu okolo 11 tisíc dolarů. To naznačuje, že investice do kryptoměnových fondů může být spojená s vysokou kolísavostí hodnoty vložených peněz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru