Když se Andrej Babiš v pondělí poprvé coby premiér (i když v demisi) vypravil do Evropské komise, jako první úkol si dal řešit kvóty na přijímání uprchlíků. Pro postavení Česka v Evropské unii se ukazuje mnohem závažnější, jak bude vypadat unijní rozpočet na léta 2021 až 2027, o němž se začne jednat už letos a který oproti předchozím létům může doznat zásadních změn. Protože po brexitu zbude v bruselské pokladně bez britského příspěvku díra ve výši 12 miliard eur.

Jako první se pro škrty nabízí jedna z největších položek v rozpočtu, společná zemědělská politika se svými takřka šedesáti miliardami. Dosud platila za nedotknutelnou, protože ji bránila především Francie, jejíž rolníci každoročně získávají kolem devíti miliard. Loni však prezident Emmanuel Macron řekl, že diskuse o zemědělských dotacích by neměla být tabu.

V zájmu konkurenceschopnosti a bezpečnosti Evropy chce dát přednost společným investicím do obrany, omezení migrace, digitálních technologií.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru