Zástupci české justice se minulý pátek sešli na jedné z největších letošních právnických událostí, galavečeru Právník roku. Třináctý ročník soutěže pořádané Českou advokátní komorou a společností Epravo.cz se konal pouhý den poté, co v debatě České televize před druhým kolem prezidentských voleb současná hlava státu Miloš Zeman kritizoval nezávislost justice. Reagoval na slova premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), který v Poslanecké sněmovně prohlásil, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání. Hospodářské noviny oslovily letošní vítěze Právníka roku a další výrazné osobnosti právnického světa s otázkou, jaký dopad mohou podobné útoky na justici mít. "Zmíněné útoky považuji za zcela účelové a nedomnívám se, že by česká justice nebyla nezávislá a nestranná. Jsou-li takové útoky vedeny z úst vysokých ústavních činitelů, poškozují nejen tyto činitele, ale i soudní moc jako celek," říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové by se měl kdokoliv, kdo má ověřitelné informace a neopírá se pouze o nepodložené subjektivní pocity, obrátit na policii či státní zastupitelství. "V opačném případě hodnotím takové výroky jako nebezpečné veřejné gesto, byť spojené s osobní obhajobou, které může výrazně narušit nejen důvěryhodnost justice, ale zpochybnit institucionální fungování celého státu," dodává Bradáčová.

Narušení důvěry i zneužívání práva

Podle Karla Šimky, soudce Nejvyššího správního soudu (NSS), který v letošním Právníkovi roku zvítězil v kategorii Správní právo, je pro politický systém důležité, aby jeho hlavní aktéři vytvářeli důvěru v justici. "Jestliže někteří nejvyšší činitelé říkají, že systém je špatný, a přitom mají obrovskou možnost ovlivnit, jak bude fungovat, tak kde jsme?" ptá se Šimka. Zároveň se dopadu na společnost zásadně neobává. "Když to uslyší rozumný člověk, tak si především uvědomí, kdo tyto věci říká. Člověk, který je trestně stíhaný. Takže má svaté právo říkat si v zásadě, co chce," dodává. Podle Šimkovy kolegyně z NSS Barbary Pořízkové, vítězky v kategorii Finanční právo, jsou obecná a ničím nepodložená obvinění nebezpečná. "Nelze je právě pro jejich obecnost žádným způsobem přezkoumat a následně řešit," říká.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.