Češi unesení v Libanonu nemají nárok na odškodné 40 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý zamítl žalobu, v níž tvrdili, že stát v jejich případu selhal a mohl únosu zabránit. Soudkyně Edita Votočková uvedla, že v jejich případu neshledala žádné pochybení státních orgánů. Celé jednání trvalo zhruba půl hodiny. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Žalobu na ministerstva financí, spravedlnosti, vnitra a obrany podali čtyři z pěti Čechů, kteří v Libanonu zmizeli v roce 2015. O peníze se soudí poté, co s žádostí u těchto státních institucí neuspěli. "Naším motivem nejsou peníze. Nějakou finanční částku jsme napsat museli, aby to soud začal řešit. Chceme se dozvědět, jak to bylo," uvedl advokát Jan Švarc, který je jedním z unesených. K soudu s ním přišli také překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň.

Švarc uvedl, že stát a státní instituce o jejich případu mlčí. Prohlásil, že disponuje informacemi, že se kolem jejich únosu odehrával souboj tajných služeb. Dlouhodobě říkají, že stát při řešení únosu selhal a mohl mu zabránit. "Civilní rozvědka nechtěla, aby se v tom stát angažoval, a souhlasila s tím, že tam zůstaneme. Vojenská rozvědka postupovala opačným způsobem," tvrdí Švarc.

V minulosti muži uvedli, že civilní rozvědka měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání požádaly Česko Spojené státy. Češi byli v zajetí 199 dní. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby Fajád propuštěn. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko Fajáda nevydalo do USA. Státy chtěly Fajáda získat kvůli podezření, že spolupracoval s teroristy. Rozhodnutí nevydat Fajáda ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Později se také objevila informace, že Fajáda ve vězení navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve vězení s ním byl i jeho bratr arabista Petr, který výměnu vyjednal.

Únos Čechů prověřovala také tuzemská policie, která případ odložila. Švarc ale míní, že nemohla na nic přijít, protože narazila na zeď mlčení. Odškodnění po státu z unesených nepožaduje jen vojenský zpravodajec Martin Psík. O roli agenta se spekulovalo v souvislosti s tím, že měl získat informace o jiném Čechovi, jenž byl unesen v Libyi.