Po říjnovém volebním debaklu se do čela ČSSD nikdo nehrnul. Nyní ale nastala výjimečná situace, kdy má strana s pouhými patnácti poslanci šanci dostat se do vlády a rozhodnout o dalším směřování Česka. I proto se o místo v čele strany už přihlásily tři "těžké váhy": statutární šéf ČSSD Milan Chovanec, místopředseda Jan Hamáček a bývalý hejtman Jiří Zimola. Na další vývoj sociální demokracie bude mít ale vliv i Miloš Zeman, který podruhé vyhrál prezidentské volby. Ten už dal najevo, že podobně jako lídr ANO Andrej Babiš preferuje, aby hnutí vládlo s ČSSD s podporou komunistů.

Zeman proto slíbil premiérovi dostatek času na sestavení vlády, zároveň mu ale dal podmínku, že jeho kabinet musí mít většinovou podporu sněmovny. Prezident očividně spoléhá na to, že se sociální demokraté na sjezdu 18. února rozhodnou pro koalici s ANO. A Zeman má také zájem na tom, aby sjezd strany vyhráli jeho příznivci − získal by tak větší vliv na dění ve vládě.

Největší podporu zatím mají Hamáček s Chovancem, oba jsou ochotní se Zemanem dobře vycházet i nadále. HN s oběma v pondělí hovořily a z jejich slov plyne, že dělicí linie mezi nimi je stále zřetelnější hlavně ve vztahu k Babišovi.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.