Výsledky prezidentských voleb vyslaly celou řadu důležitých zpráv, jednou z nich je i to, že protievropské nálady nemají ve společnosti zdaleka takovou převahu, jak by mohly naznačovat různé průzkumy, z nichž vyplývá údajný český euroskepticismus. Jednoznačné není ani to, že prozápadně a proevropsky orientované voliče najdeme jen v Praze. Na 84 procent hlasů pro Jiřího Drahoše bylo mimopražských. Zájem o to, aby naše budoucnost zůstala i nadále pevně spojena se Západem, prochází napříč celou zemí.

Proevropský tábor ale není dost silný na to, aby dnes, kdy Evropská unie rozhoduje o své budoucnosti, nezůstalo Česko tím, kdo se v klubu nejbohatších spíše jen veze. Spolu s dalšími státy Visegrádské skupiny zůstáváme pro unii dál "exportéry" vnitropolitických problémů a naše přidaná hodnota ke společnému projektu není velká. Víkendová prezidentská volba nedává velkou naději, že se podaří lépe zvládat stále komplikovanější unijní agendu ani že si budeme lépe plnit své členské povinnosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru