V Česku se objevují úvahy o tom, zda je vysokoškolský diplom pro kariéru skutečně důležitý. Podle předloňského průzkumu časopisu Studenta si 69 % českých vysokoškoláků myslí, že praxe je pro dobrou kariéru důležitější než vzdělání. Tento názor rezonuje tím silněji, čím více klesá míra nezaměstnanosti a čím zoufaleji se firmy snaží nalákat nové zaměstnance. Do toho se polemizuje o kvalitě vysokých škol, podfinancování resortu, neschopnosti pedagogů držet krok s moderními trendy a s aktuálními požadavky pracovního trhu a také o záměrném snižování náročnosti přijímacích zkoušek.

Nově do debaty vstupuje také fenomén glorifikace lidí bez vzdělání. Ať už v podobě mladých milionářů a jejich pouček ("zatímco vy jste dodělávali magistra, já už vydělával miliony"), nebo stále agresivnějšího připomínání stálic veřejného života, které to dotáhly tam, kam se my ostatní smrtelníci velmi pravděpodobně nikdy nevyškrábeme, a žádný titul k tomu nepotřebovaly. Věděli jste například, že Bill Gates nikdy nedodělal Harvard? Že ani střední nemají Al Pacino, Uma Thurmanová nebo Marlon Brando? Ve veřejném prostoru tak pozvolna začíná rezonovat názor, že vzdělání vlastně člověka jen zdržuje a limituje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.