Prezident Miloš Zeman ve volbách vsadil na podporu strachu ve společnosti a hru s emocemi voličů. Osvědčilo se to, svou roli ovšem sehrály i chyby Jiřího Drahoše. Rozdělení české společnosti může ale být v budoucnu nebezpečné, míní politolog Tomáš Lebeda.

HN: Máme za sebou finále prezidentských voleb, v němž vítězný Miloš Zeman získal více voličů než před pěti lety. Čím se mu to povedlo?

Silným prvkem byla mobilizační kampaň, billboardy a téma migrace. To přivedlo k urnám řadu sympatizantů Miloše Zemana, který navýšil svou podporu zejména v českém pohraničí. Mobilizoval i nevoliče z prvního kola. A tradiční vrstvy − venkov, periferii v rámci celé země i krajů, méně vzdělané lidi a podobně.

HN: Uprchlická a migrační krize se už uklidnily, proč to téma pořád zabírá?

Emocionální základ sdělení může v politické komunikaci přebít ten racionální. V Česku se dlouhodobě úspěšně pracuje se strachem, který je o to silnější, oč méně je ve věci rozumu a osobní zkušenosti. Strach mají často lidé, kteří nikdy uprchlíka neviděli. Ne že by islám v západní Evropě nebyl problémem, ale v Česku to téma postrádá racionalitu. Dá se s ním však pracovat emocionálně, dezinformační servery a řetězové e-maily to už léta dělají a vytvářejí dlouhodobé pocity obav, které jde ve volbách využít.

HN: Některé servery ty fámy aktivně vyvracejí. To nezabírá?

Lidé, kteří věří dezinformacím, tyto servery nečtou. Problémem tu je obrovská nedůvěra k pravdivosti jakéhokoliv sdělení. Pro část diváků je každá zpráva České televize apriorně propagandou, což podporují i řetězové e-maily tvrdící, že mainstreamová média neinformují nebo dezinformují. Je to začarovaný kruh.

HN: Proč ve druhém kole vzrostla volební účast?

Patříme k menšině zemí, kde dvoukolový systém přivedl ve druhém kole více voličů. To nebývá obvyklé, lidé mívají sklon zůstat doma, když jejich kandidát nepostoupí. Čeští voliči ale měli pocit velké důležitosti druhého kola. Je otázka, jestli je to dobře. Ukazuje to, že společnost je skutečně rozdělená. Z toho napětí je vidět, že volba hlavy státu vzbuzuje ve společnosti více napětí než sněmovní volby, které jsou objektivně pro budoucnost této země nejdůležitější.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.