Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) je háklivý na to, když ho média nebo političtí soupeři označují za populistu. Tvrdí o sobě, že je naprosto standardním demokratem. Podle informací HN o tom v pondělí na schůzce v Bruselu bude ujišťovat i předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

"Nejsem český Donald Trump," tak mimo záznam shrnul diplomat, který si nepřál být jmenován, to, co se Babiš Junckerovi chystá říct. A jako dar u příležitosti jejich první oficiální schůzky mu veze lahev koňaku značky Monnet, což je rodinná firma, ve které pracoval i Jean Monnet, jeden z otců zakladatelů evropské integrace. Koňak patří mezi Junckerovy oblíbené nápoje.

Babiš bude Junckerovi a také dalším bruselským politikům, se kterými se v pondělí sejde, zdůrazňovat svou jednoznačně proevropskou orientaci. Evropskou unii sice v loňské předvolební kampani ostře kritizoval, od té doby ale svůj slovník výrazně změnil. "Možná jste v médiích zaslechli, že jsem euroskeptický populista, který odmítá evropská řešení. Rád bych využil dnešní příležitosti, abych vás zde jednoznačně ujistil, že to tak není," řekl Babiš minulý týden v projevu k zahraničním velvyslancům v Česku. A dodal, že jako Češi "potřebujeme silnou Evropu" a "nechceme si hrát s ohněm nacionalismu a xenofobie".

Úkol: Najít spojence

Kvóty? Nikdy!

Česko může jakékoliv návrhy na zavedení povinných uprchlických kvót smést ze stolu, pokud pro to získá podporu dostatečného množství dalších zemí EU. Diplomaté tvrdí, že kdyby se o kvótách znovu hlasovalo, jako v roce 2015, Česko by opět prohrálo. Zatím ale hlasování nehrozí a země EU se chtějí dohodnout jednomyslně. Česko by ale podle znalců situace mělo nabídnout nějaké ústupky, jinak ostatní jen těžko přesvědčí.

I my jsme solidární

Česko na boj s migrační krizí přispívá penězi nebo například vysíláním policistů na posílení ochrany evropských hranic. Minulý měsíc Česko slíbilo v přepočtu zhruba 220 milionů korun do společného evropského fondu pro Afriku. Peníze půjdou na ochranu námořní i pozemní hranice Libye, odkud migranti vyplouvají do Evropy. Část peněz půjde taky na zlepšení situace běženců v zemi, aby neměli motivaci odcházet do Evropy. Stejnou částku pošlou i ostatní země V4.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.