Sousloví "rozpory v hnutí ANO" by ještě před několika dny mohlo fungovat jako příklad protimluvy v politice. Už to ale neplatí. Když vedení Babišova hnutí jednoznačně podpořilo před finále prezidentské volby Miloše Zemana, řada významných členů se postavila proti. "Pana profesora Drahoše jsem volil v prvním kole a budu jej volit i ve druhém," napsal na Facebooku brněnský primátor Petr Vokřál, stejný postoj zaujal i jeho ostravský kolega Tomáš Macura. A přidali se mnozí další, mimo jiné europoslankyně a europoslanci. Jeden z nich, Petr Ježek, dokonce kvůli podpoře Miloše Zemana hnutí ANO definitivně opustil.

Rozporné postoje v jinak monolitické Babišově straně dokonale ilustrují hloubku rozdělení české společnosti, která kolem prezidentské volby vychází najevo. Dělicí linie jsou nejen politické a světonázorové, ale i generační, vzdělanostní, sociální a obecně kulturní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.