Poslední dobou není dne, kdy by se nemluvilo o kryptoměnách. Ty se proslavily v minulém roce, když předvedly výnosy jako z říše snů. Nejznámější bitcoin se loni zhodnotil o 1400 procent, jeho menší bratříček ripple přidal dokonce 34 tisíc procent. Zní to sice krásně, ale není všechno zlato, co se třpytí.

V závěru roku se většina kryptoměn začala propadat, což trvá do dnešních dnů. Běžné jsou ztráty kolem poloviny hodnoty. Až to začíná připomínat dřívější cenové bubliny − tulipánovou v 17. století nebo internetovou z konce 20. století. Podívejme se proto kryptoměnám trochu na zoubek, ať víme, co od nich můžeme čekat. Rozkolísanost kurzu je značná. Bitcoin se v roce 2011 propadl téměř o 90 procent, v roce 2013 o 70 procent a letos o necelých 40 procent. Moc se nemluví ani o životnosti kryptoměn, ale od roku 2013 jich zkrachovalo přes 860. To je zhruba 40 procent všech známých kryptoměn. Doba od vydání do krachu v průměru vychází na necelý rok.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru