Deset procent to nebude, to je málo, to bychom se všichni styděli, narýsoval na počátku podzimu první hranici požadavků na zvýšení platů vrchní škodovácký odborář Jaroslav Povšík. Od včerejška už víme, že přidání, za které by se odboráři nestyděli, je procent 18 (jde o mzdu zaměstnanců, kteří pracují přímo pro Škodovku). Podobu výplatní pásky, která by byla podle odborů pro letošek přiměřená, ovlivní různé příplatky za přesčasy, navyšování osobního ohodnocení či dvě velké prémie během roku (ty loni škodovákům přinesly 90 tisíc), takže průměrná mzda by v optimálním případě měla vystoupat někam mezi 45 a 50 tisíc korun.

To vypadá impozantně. Vyjednávání v automobilce jsou však teprve na počátku a je jasné, že protihráči z vedení firmy odborářům, jejichž organizace má značnou sílu díky růstu počtu členů až na současných 33 tisíc, kývnou jen na něco. Ostatně vsuvku "je zřejmé, že konečný výsledek bude dílem kompromisu" najdeme i v hlavním článku nejnovějšího vydání novin škodováckých odborářů, jehož tón je jinak, logicky, spíše bojovný a mobilizační. I tak je ale jisté, že mzda dělníků v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí zase o kus poodskočí od úrovně, s jakou mohou počítat v konkurenčních automobilkách v Kolíně a Nošovicích. V nich jsou výdělky i kvůli jinému charakteru výroby tradičně nižší a jednání, která tam jsou již uzavřená, skončila dohodou o nižším přidání.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru