Falešné zprávy aneb anglicky fake news jsou texty či jiné výstupy, které se tváří zpravodajsky. Jsou nezřídka dokonce opatřeny citacemi nebo i detaily vzbuzujícími dojem zasvěcenosti. Jenže jsou tendenční, lživé. A slouží politickým zájmům někoho, kdo v té zprávě samozřejmě není uveden. Celý vtip je ale v tom, že ač samy o sobě nejsou ničím novým, neboť lži oděné do pláště zdánlivé pravdy tu byly vždy, zažívají ohromný rozmach díky sociálním sítím. Pomocí falešných zpráv šířených zejména přes Facebook, ale i jinak se například ruské propagandistické weby snažily ovlivnit prezidentské volby v USA, britské hlasování o brexitu, francouzské prezidentské volby, katalánské referendum o nezávislosti a skrz kauzu lithium i říjnové volby v Česku.
Situace je zkrátka prekérní. Po celém světě se vede debata, jak tomu čelit. Toť na úvod, aby bylo jasno, proč považoval papež František za nutné vyslovit se k tomu ve svém poselství. Svatý otec diagnostikuje, jak takové zprávy poznat. Jsou zlomyslné. Snaží se ve čtenáři vyvolat hněv, úzkost či strach. "Uchvacují pozornost tím, že využívají stereotypy a společenské předsudky," píše František a dodává: "Neexistuje nic takového jako neškodná dezinformace."
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru