Málokdo by asi čekal, že mezi podporovatele a významné sponzory Jiřího Drahoše se zařadí i byznysmen, jenž má letité velmi přátelské vztahy s Václavem Klausem. Člověk, který od předchozího prezidenta − jenž neochvějně stojí na Zemanově straně − dokonce v minulosti obdržel státní vyznamenání.

Jiří Michal, někdejší úspěšný šéf a spolumajitel farmaceutické firmy Zentiva, právě takovým "případem" je. Bývalého předsedu Akademie věd dnes považuje jednoznačně za lepší variantu pro Česko než současnou hlavu státu. Na Drahošův volební účet během kampaně poslal v několika příspěvcích celkem 900 tisíc korun.

"Když Miloš Zeman funkci přebíral, prohlašoval, že bude prezidentem dolních deseti milionů, ale podařilo se mu českou společnost rozdělit jako nikomu před ním," uvádí Michal pro HN jeden z důvodů, proč profesora Drahoše podporuje.

Svou roli ale sehrál i fakt, že se osobně znají z chemické branže, třeba ze správní rady pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Každopádně Michal věří v Drahošovy schopnosti i dobré úmysly. Své rozhodnutí dává do souvislostí i se svým vlastním osobnostním vývojem.

Koho volí byznys: Zeman občas mluví moc přímo, ale jinak hájí české zájmy, říká Petr Rusek, který má blízko k zbrojaři Strnadovi

"V mladším věku jsem byl zcela pohlcen rozvojem farmaceutického byznysu, snažil jsem se s kolegy budovat podnik, aby obstál v konkurenci, vůbec jsem nechápal, co je to občanská společnost a že její klíčovou rolí je hlídat vládnoucí elitu, aby pracovala pro lidi. Až s rostoucím věkem jsem si také uvědomil, jak důležitá byla role prezidenta Václava Havla právě pro rozvoj občanské společnosti,"
říká Michal.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.