Nejen o tom, kdo na dalších pět let usedne na Pražském hradě, ale do jisté míry také o charakteru příští vlády rozhodnou v pátek a v sobotu voliči v Česku.

V druhém kole přímé volby proti sobě stojí dvě rozdílné osobnosti.

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš vystupuje jako proevropsky orientovaný politik, který chce usilovat o užší vazby Česka na západní spojence.

Naproti tomu nynější prezident Miloš Zeman se v posledních letech v zahraniční politice stále více obrací na východní mocnosti, Rusko a Čínu. Z hlavy státu, která po svém nástupu v roce 2013 nechala na Pražském hradě vyvěsit vlajku Evropské unie, se stal tvrdý euroskeptik.

Podobně jako se různí v náhledu na zahraniční politiku, rozděluje oba i názor na trestně stíhaného šéfa ANO Andreje Babiše v roli premiéra. Miloš Zeman ho ve středu pověřil jednáním o novém složení vlády, Drahoš by postupoval jinak. "Na místě prezidenta bych předpokládal, že ANO je schopno navrhnout i někoho jiného. Sám Andrej Babiš připustil, že by premiérem nemusel být on," myslí si akademik. Hnutí ANO, které zatím na Babišovi jako ministerském předsedovi trvá, by tím situaci zkomplikoval.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.