Pro německé politiky to není příjemný pohled. Kurdskými oblastmi v Sýrii se valí turecké jednotky a s nimi − německé tanky Leopard. Spojenci bojují proti spojencům. Turecko jako člen NATO proti syrským Kurdům, kteří válčili ještě na konci minulého roku proti Islámskému státu.

Německo je druhým největším vývozcem zbraní do Turecka, dodávkami zároveň pomáhalo proti Islámskému státu Kurdům v Iráku a Sýrii. Turecký prezident Recep Erdogan považuje vojska syrských Kurdů za teroristy, minulý týden proti nim vyslal vojáky. Začala operace s názvem Olivová ratolest. "Nepřipadá v úvahu, aby se Turecko odpoutalo od NATO. Aliance je pro něj životně důležitý spojenec. Operace se dá chápat tak, že Turci jsou schopni jednat samostatně, pokud se cítí ohroženi," řekl bývalý český generální konzul v Istanbulu František Štěpánek. 

Před vládu v Berlíně operace staví otázku, jak dál při vyzbrojování Turecka. "Německé tanky teď ve službách Erdoganova islamistického režimu drtí Kurdy. To je krach německé zahraniční a bezpečnostní politiky," cituje list Der Spiegel předsedkyni opoziční Die Linke Sahru Wagenknechtovou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.