Sněmovna v úterý již v prvním čtení zamítla návrh ODS na zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb. ODS tvrdí, že evidence tržeb kromě jiného zvyšuje administrativní povinnosti podnikatelů. Ministryně financí Alena Schillerová ale před poslanci toto tvrzení odmítla. Současná vláda s návrhem ODS vyjádřila nesouhlas. Zamítnutí návrhu prošlo hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

"Elektronická evidence tržeb je represivním opatřením, které zvýšilo administrativní povinnosti a náklady několika statisícům podnikatelů. Největší negativní dopad má zejména na malé a střední podnikatele a živnostníky," zdůvodnila ODS svůj návrh. "Tento zákon je útokem na svobodu, nic míň," prohlásil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ministryně Schillerová naopak zdůraznila, že základním smyslem EET je narovnání podnikatelského prostředí, a proto ho podporují všechny významné podnikatelské svazy a komory. Vláda podle svého stanoviska mimo jiné považuje EET fungující pouze s nezbytnými výjimkami za nástroj, díky kterému lze narovnat podnikatelské prostředí. Zajistí tak, aby někteří podnikatelé neměli neoprávněnou konkurenční výhodu spočívající v možnosti účtovat díky vyhýbání se daňové povinnosti nižší cenu za své zboží nebo služby. Se všemi výhradami vlády se ztotožnila zpravodajka k předloze Miloslava Vostrá (KSČM), a proto navrhla její zamítnutí.

Do elektronické evidence tržeb zasáhl loni v prosinci Ústavní soud. Zrušil například plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá potom vybraných řemesel a výroby.

Ministryně Schillerová řekla, že rozhodnutí ÚS interpretuje pozitivně, protože podle ní uznal EET jako legitimní nástroj v boji s daňovými úniky. Novelu, která na rozhodnutí soudu reaguje, chce předložit na vládu nejpozději na přelomu února a března.

ODS se pokoušela evidenci tržeb zrušit již v minulém volebním období. Schvalování zákona o EET v minulém období také doprovázely rozsáhlé projevy poslanců tehdejší pravicové opozice, kteří se snažili jeho schválení zabránit.

Ve sněmovně je také návrh pětice sněmovních stran, které chtějí zúžit povinnost EET pouze na registrované plátce daně z přidané hodnoty.