Už celé desetiletí tankují Češi do aut paliva s povinně přimíchávanými "bio" příměsmi. Ta nemají u řidičů zrovna dobrou pověst, což je vidět i na tom, že řada jich je ochotná připlatit si za "prémiovou" naftu bez biosložky.

Dnes je ale drtivá většina nafty (a to už je několik let hlavní palivo i pro osobní vozy), která se na našich silnicích spálí, doplněna příměsí vyráběnou z řepkového oleje.

Řepka však už má − nebo by měla mít − spolu s dalšími biopalivy první generace náročnými na využití zemědělské půdy zenit za sebou. Omezení emisí skleníkových plynů v dopravě, k němuž se Česko zavázalo, lze efektivněji dosáhnout s novými palivy. Počítá s tím i novela zákona o ochraně ovzduší, kterou ve čtvrtek začali projednávat poslanci. Zákonodárci jsou pod časovým tlakem vyvolaným tím, že předchozí sněmovna ve své poslední sezoně se zákonem zapracovávajícím evropské regule prakticky nehnula.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru