Ta scénka se odehrála na podzim roku 2014 při návštěvě prezidenta Zemana v Číně. Jeden z českých novinářů promeškal chvíli, kdy Jiří Ovčáček reportérům popisoval, kde a s kým prezident ten den jednal.

Protože měl s tiskovým mluvčím přátelské vztahy, poprosil ho později, aby mu vše zopakoval na diktafon. "Nebudu se na nic ptát, jen mi to prosím namluv, abych si nemusel zapisovat," řekl. Nevěřícně pak sledoval, jak se Ovčáček staví i v ústraní do vzpřímeného postoje, a drže diktafon před svými ústy, řeční se stejně upjatou dikcí i patosem jako před skupinou novinářů.

U každého jiného mluvčího by to nejspíše byla dávno zapomenutá historka. Budit úsměšky i po letech může jen u Jiřího Ovčáčka. Bývalý novinář komunistických Haló novin od nástupu do funkce na Hradě změnil skoro vše, co pro jeho profesi dosud platilo. Pořádá vlastní tiskové konference, založil hradní televizi s logem ovečky, komentuje dění na sociálních sítích. Celkově se chová spíše jako Zemanův viceprezident než mluvčí, stal se i jednou z klíčových postav kampaně za jeho znovuzvolení. Ovčáčkova vystoupení na TV Barrandov jsou hitem sociálních sítí, mluvčí prezidentovi pomáhá i s přípravou na televizní debaty.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.