Vypadá to, že regulace dohnala i něco tak nespoutaného, jako jsou kryptoměny. Investoři jsou nyní znechucení nízkou kolísavostí běžných aktiv. Měřeno indexem strachu VIX se bojí rychlých změn vůbec nejméně od roku 2007. Na trhu však vždy bude skupina spekulantů, kteří chtějí vydělat rychle a kryptoměny se jim staly dokonalým prostředkem.

Po posledním nárůstu se ale ukázalo, jak koncentrovaný trh s bitcoinem vlastně je. Dominuje v něm Čína. A právě tam se nejrozšířenější kryptoměna přestala líbit místním úřadům. Prvním krokem byl zákaz bitcoinových burz. To by ještě tolik nevadilo, protože bitcoin je z podstaty věci měnou, kterou lze zobchodovat kdekoliv. Mnohem závažnější je ale problém energetické náročnosti těžby, chcete-li, výroby bitcoinů. Servery, které luští kódy na nové "mince" spotřebovávají stále více elektřiny. A když už vám něco spotřebuje stejné množství energie jako Argentina za celý rok, zkrátka to odpojíte. Čínští těžaři proto nyní berou své servery a utíkají s nimi pryč za nejbližší levnou elektřinou. Mezitím jejich třpytivé zlato stojí polovinu toho, co před Vánocemi.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru