Odepisovaná, ba už politicky pohřbívaná Angela Merkelová vytřela všem zrak. Němečtí sociální demokraté odsouhlasili, že stranický vyjednavačský tým může zahájit finální koaliční námluvy s její politickou CDU/CSU. To znamená, že nenastane-li nějaký zádrhel, bude Německo mít během pár týdnů novou vládu − počtvrté v řadě s Merkelovou v čele.

SPD prošla během jednoho roku poněkud bolestivým vývojem. Loni touto dobou se jejím volebním frontmanem stal Martin Schulz, výřečný muž, jenž dříve předsedal Evropskému parlamentu. Preference SPD se náhle vyšplhaly do výšin, hovořilo se o Schulzově "efektu". Leč jak měsíce plynuly, bylo zřejmé, že strana, která s CDU/CSU vládla ve společné koalici, vlastně nemá co Merkelové vytýkat, a tedy se před voliči prezentovat jako její alternativa. V září si tak sociální demokraté uřízli ostudu. Dostali pouze 20 procent hlasů, nejméně v poválečných dějinách. Schulz následně vyloučil, že by byl ochoten jednat o pokračování velké koalice.

Musíme se zregenerovat v opozici, nabrat nové síly, najít nová témata, znělo jeho logické krédo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru