Donald M. Kendall mohl na jaře roku 1990 slavit. Pepsi, ve které pracoval celý život, právě podepsala lukrativní dohodu se Sovětským svazem v hodnotě tří miliard dolarů na nejbližší desetiletí. Američané sice místo peněz dostanou vodku a malou flotilu nákladních lodí, ale to už k obchodování se SSSR patřilo.

Moskva měla chronický nedostatek tvrdých valut, a proto značná část obchodu probíhala formou barteru.

Pro Kendalla to bylo pokračování příběhu, který pro něj začal v červenci roku 1959 při jeho první cestě do Moskvy.

Debata v kuchyni

Tehdy mezi Sovětským svazem a Spojenými státy došlo k oteplení vztahů a americký prezident Dwight Eisenhower se domluvil se svým sovětským protějškem Nikitou Chruščovem na uspořádání výstav obou zemí, aby tak podpořili vzájemné porozumění. Zatímco sovětská výstava v New Yorku žádné zvláštní vzrušení nevyvolala, ta americká v moskevském parku Sokolniki ano.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.