Každý z nás má důvody, proč miluje, či naopak nesnáší prezidenta Miloše Zemana. Co se těch prvních týče, mám o jeden malý důvod víc než vy. Pokud se tedy nejmenujete jako já.

Vysvětlím. Ale začnu oklikou, protože příští týden mám svátek. Jmenuji se Miloš. Je to jméno ohrožené vyhynutím. Sice se stále drží v první stovce nejoblíbenějších českých jmen, ale na předposlední, 99. pozici. Pravděpodobnost, že se člověk žijící v Česku jmenuje Miloš, je zhruba 1 ku 400. To není moc. V zaplněném sálu středně velkého pražského divadla byste tak mohli najít jednoho Miloše.

Minulý rok rodiče takto pojmenovali jen 20 chlapců, nejmíň od roku 1923. V roce 2016 jich bylo 23, rok předtím 27, ještě předtím 28 a v roce 2013, kdy byl zvolen současný prezident, dokonce 39. Ale jinak počet Milošů v podstatě setrvale klesá, s pár záchvěvy, od roku 1956. Tehdy jméno Miloš dostalo 771 novorozeňat. Krásný rok v těžké době!

Mám své jméno rád. Ale je to ten druh lásky, který chováme k lidem či věcem, jejichž druhy jsme se stali nedobrovolně, bez vlastní vůle. Rodiče mi jméno vybrali v roce 1968, kdy už vrchol popularity mělo za sebou, ale stále si drželo slušných 458 "kusů" ročně.

Proč ho zvolili? V rodině tradici nemělo. A kvůli Miloši Formanovi, jehož domácí sláva v té době vrcholila, to také nebylo. Prý rozhodlo, že Miloš byl podobný otcově jménu Milan, a táta za boha nechtěl, abych se jmenoval stejně jako on. Bál se, že se nám pak budou plést dopisy. ("Měl jsi vidět, jak se tvářil, když pak chodily dopisy M. Čermák," říkala mi škodolibě máma, když jsem se jí na to ptal.)

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru