Stovky tisíc lidí zřejmě dostanou šanci dostat se z dluhové pasti. Jsou to především ti, kteří mají dvě a více exekucí a zároveň nemají dostatečný příjem na to, aby své dluhy splatili. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) hodlá výrazně zmírnit podmínky pro osobní bankrot a dostat tak chudé dlužníky zpět do normálního života.

Novela insolvenčního zákona mění podmínky pro osobní bankrot
  • 30 procent za 5 let

Současná podmínka pro osobní bankrot a tím pádem vstup do procesu oddlužení. Dlužník musí být schopný za pěl let uhradit alespoň necelou třetinu svých závazků. Během této doby jsou všechny příjmy dlužníka nad hranici nezabavitelného minima odevzdávány na splácení závazků. Výše nezabavitelného minima se pohybuje kolem devíti tisíc korun měsíčně a zvyšuje se například s počtem dětí. Pokud 30 procent dluhů splatí, ty zbylé zaniknou.

 

  • 50 procent za 3 roky

Lidé, kteří budou chtít proces oddlužení ukončit dříve, budou mít možnost zaplatit polovinu svých dluhů do tří let. “Insolvenční řízení je tak nepříjemné, že pro řadu lidí bude výhodnější zaplatit 50 procent dluhů jen aby z toho byli rychleji venku,” myslí si Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství při společnosti Člověk v tísni. Novela tedy podle něj může díky této možnosti vést i k tomu, že se věřitelům nakonec podaří vybrat více peněz.

 

  • 0 procent za 7 let

Pro lidi v dluhové pasti s velmi nízkými příjmy stát nabídne možnost zbavit se svých dluhů i bez podmínky uhradit určité minimální procento svých závazků. Dluhy tak budou odpuštěny lidem, kteří se sedm let budou snažit umořit co největší část svých závazků. Žádná minimální hranice zde ale není stanovena. Dlužník tak za určitých podmínek nemusí věřitelům zaplatit ani korunu.

Insolvenční správce bude dlužníka po celou dobu kontrolovat, zda se opravdu snaží uhradit maximální část dluhu. Zkoumat bude třeba to, jestli si dlužník nepřidělává “na černo” či vykonává nejlepší možnou práci vzhledem ke svým schopnostem.

V roce 2016 bylo v exekuci 834 tisíc lidí, téměř polovina z nich měla dokonce čtyři a více exekucí. Celkem exekutoři vymáhali 325 miliard korun. Věřitelům se proto novela nelíbí. Podle nich hrozí, že vzroste počet lidí, kteří si schválně naberou půjčky, které nebudou chtít splácet. Kvůli měkčím pravidlům pro oddlužení hrozí, že věřitelé ze svých pohledávek neuvidí ani korunu. Nelíbí se jim ani to, že by jako soukromé subjekty měli platit řešení sociálního problému − což je podle nich úlohou státu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.