Papež František strávil dva dny v Chile, v zemi, kde v uplynulých letech odhalili celou řadu sexuálních skandálů kněží, kde za 20 let klesl počet katolíků o třetinu a kde je podle průzkumu organizace Latinobarómetro právě tento papež − původem z Argentiny − nejméně oceňován.

Před jeho příjezdem neznámí pachatelé zapálili několik kostelů a vyhrožovali útokem i hlavě katolické církve. Papež se sešel s oběťmi sexuálního násilí i s indiány Mapuči, kteří se marně dožadují navrácení půdy.

Jeho cesta pokračuje tento týden do Peru, kde by se mu mělo dostat vlídnějšího přijetí než v Chile, kde se nyní ke katolické církvi hlásí na Latinskou Ameriku nebývale málo lidí, pouhých 45 procent obyvatel.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru