Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Sněmovna ho ve středu v opakovaném druhém kole volby předsedou nezvolila. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Uskuteční se nová volba, do níž budou moci kluby navrhovat nové kandidáty. Zatím není jasné, kdy se bude konat.

Ondráček potřeboval ke zvolení 94 hlasů, dostal jich 83, uvedl Kolovratník. Hlasovací lístky si vyzvedlo 186 poslanců, volby se zúčastnilo 128 z nich.

Ondráčkova nominace do čela komise budila spory kvůli jeho působení za socialismu. Středeční volba se konala v době výročí takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, při němž jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti kritikům tehdejšího režimu i Ondráček.

Zástupci většiny opozičních stran Ondráčkovo nezvolení uvítali. Ondráčkovi dlouhodobě vyčítali jeho minulost předlistopadového policisty. Předseda KSČM Vojtěch Filip mluvil v souvislosti s nezvolením Ondráčka o chybách volební komise i o porušení dříve uzavřených dohod. KSČM podle něj zváží, zda nebude chtít získat předsednictví v jiné stálé kontrolní komisi ve sněmovně.

Piráti si podle předsedy Ivana Bartoše vybrali před volbou lístky, ale neodevzdali je. Novinářům řekl, že Ondráček nebyl pro piráty přijatelný, což není otázkou jeho současných kompetencí, ale jeho minulosti, kdy zasahoval proti studentům. "Nikdy nevyjádřil svoji lítost ani nerevidoval svoje chování," uvedl. Lidé, kteří nejsou schopni sebereflexe ani po tolika letech, by podle něj neměli předsedat podobným komisím.

Volební lístky neodevzdali ani poslanci KDU-ČSL, podle jejich předsedy Jana Bartoška to byla forma protestu proti nominaci Ondráčka. V souvislosti s dalším postupem ve volbě poznamenal, že dosavadní dění ve sněmovně napovídá, že funkce je součástí obchodování části stran.

"Policii má kontrolovat nezávislý člověk, který nepomáhal totalitnímu režimu," řekl Bartošek. Podle něj by do čela komise pro kontrolu GIBS měl přijít zástupce některé demokratické strany. 

"Jsem ráda, že ve výročí Palachova týdne, kdy pan Ondráček byl aktivním účastníkem a byl na té straně, která bila tehdejší protestující, sněmovna nezvolila tuto osobnost do čela komise. Myslím si, že by to byla velká neúcta k těm, kteří tehdy stáli na straně demonstrujících," řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní Ondráčkovi i KSČM chybí sebereflexe, od násilného potlačování demonstrací se nikdy nedistancovali.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka Ondráčkův neúspěch očekával. "My jsme jako ČSSD dlouhodobě říkali, že člověk, který se v roce 1989 v rámci Palachova týdne podílel na perzekucích demonstrantů, nemůže stát v čele komise pro kontrolu GIBS. Já věřím, že KSČM nebude pana Ondráčka nominovat do druhé volby," řekl. 

Těsně před Vánocemi sice sněmovna Ondráčka do čela komise zvolila, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ale volbu anuloval. Panovaly pochyby o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení.

Ondráček je jediným zástupcem KSČM v komisi. Pokud by komunisté chtěli do další volby navrhnout jiného nominanda, musela by nechat Ondráčka v komisi nahradit.