Možnost dostat se z dluhové pasti bude mít zřejmě více dlužníků. Vyhlásit osobní ban­krot a vstoupit do procesu oddlužení by mohli i lidé s nízkými příjmy, kteří nezvládnou splatit ani necelou třetinu svých dluhů. Firmy se obávají, že dlužníci ztratí motivaci své dluhy splácet a jim se zvýší počet propadnutých pohledávek.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) považuje podmínku uhradit 30 procent svých dluhů do pěti let za nespravedlivou. "Nastavení současného systému umožňuje řízený úpadek a osvobození od placení zbývajících dluhů pouze těm osobám, které jsou dostatečně movité nebo dosahují dostatečných příjmů," stojí ve zprávě k novele insolvenčního zákona, kterou Pelikán ve středu předložil vládě. Kabinet novelu schválil v rámci souboru návrhů, které Pelikán nestihl prosadit v době mandátu předchozí Sněmovny. Nyní je může začít projednávat dolní komora v novém složení.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru