Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) nedostala důvěru Poslanecké sněmovny, když získala jen hlasy zákonodárců z vládního hnutí. Zástupci všech ostatních parlamentních stran hlasovali proti. Pro kabinet tak hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců ODS, pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.

Kabinet tak nyní bude muset podat demisi. Babišův tým ale bude vládnout dál  až do jmenování nové vlády. Prezident Miloš Zeman přitom několikrát avizoval, že jejím sestavením pověří opět Babiše.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor ještě před úterním hlasováním o důvěře doporučil plénu, aby vydalo premiéra Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Kdy se bude policejní žádostí o jejich vydání zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné. Piráti a další opoziční strany se pokusí tento bod zařadit na začátek schůze, která začíná ve středu ráno. Proti budou zřejmě poslanci ANO a komunistů. Okamurova SPD zase navrhuje hlasovat o vydání obou politiků v pátek.

Co bude s vládou dál
  • Kabinet musí podat demisi. Premiér Andrej Babiš již dříve ohlásil, že ji v případě, že nezíská důvěru, podá 17. ledna.
  • Prezident po přijetí demise vládu pověří, aby vykonávala své funkce až do jmenování nového kabinetu.
  • Prezident Miloš Zeman několikrát uvedl, že druhým pokusem o sestavení vlády opět pověří Andreje Babiše. Premiérem jej však znovu jmenuje, jen pokud mu oznámí, že má k dispozici alespoň 101 poslaneckých hlasů.
  • Předpokládá se, že by vláda v demisi měla činit jen nezbytné kroky. Podle dřívějšího vyjádření Ústavního soudu se dosud však nevytvořily žádné ústavní zvyklosti, podle kterých by bylo jasné, co vládě bez důvěry už nepřísluší. Ústavní soud naznačil, že by se taková vláda měla zdržet aktů, které by nesly zásadní a nevratné důsledky.

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami pro podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškození finančních zájmů Evropské unie.

Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.

Některé kluby požadovaly, aby sněmovna rozhodla o policejní žádosti ještě před pokračováním jednání o vyslovení důvěry Babišově menšinové jednobarevné vládě. Tento návrh však neprošel.

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy v úterý neschválil vynětí Farmy Čapí hnízdo z evropského financování. Orgán, v němž má většinu středočeská opozice za TOP 09, STAN a ODS, tak nevyhověl doporučení ministerstva financí i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Podle opozice by se v opačném případě kauza přenesla na národní úroveň a mohla by být zametena pod koberec.

Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.

"Když vyjmeme projekt, tak se z evropské části této dotace stane dotace národní. Chápu, že EU i OLAF nám doporučují vyjmout projekt, protože shledaly zásadní pochybení a nechtěly s tím mít nic společného," uvedl člen výboru Jan Jakob (TOP 09). Poukázal na to, že pro EU by to byla uzavřená záležitost a věc by se řešila na národní úrovni. "Vzhledem ke složení vlády bez důvěry mám obavu, že by to bylo zameteno pod koberec," dodal. Obává se však, že Čapí hnízdo nakonec vyřadí z evropského financování ministerstvo financí, což učinit může.

Česká televize následně uvedla, že podle ministerstva financí je vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování nejlepší řešení.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.1.2018 17:52 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž ze sněmovny končí. Aktuální dění však budeme sledovat i nadále. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký večer.

16.1.2018 17:49 | SPD chce počkat do pátku

"Jsme pro to, aby se o vydání hlasovalo v pátek," uvedl předseda SPD Tomio Okamura. 

"Proč to nemůže jít normálním způsobem? Jestli to bude ve středu, ve čtvrtek nebo v pátek není podstatné," říká  zase o možnost dřívějšího hlasování o vydání politiků šéf komunistů Vojtěch Filip.

16.1.2018 17:12 | Piráti chtějí zítra hlasovat o vydání Babiše

"Zítra má pokračovat jednání Poslanecké sněmovny a my se opět pokusíme předřadit bod, kdy by sněmovna měla rozhodnout o imunitě pana Babiše a Faltýnka," řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

16.1.2018 16:17 | Schůze byla ukončena

Po pauze byly oznámeny oficiální výsledky. Pro důvěru hlasovalo 78 poslanců, proti 117. Pro získání důvěry by ANO potřebovalo 98 hlasů. Další schůze začne zítra v devět hodin ráno.

16.1.2018 16:09 | Opoziční politici kritizují promarněný první pokus

16.1.2018 16:06 | Průběh hlasování glosuje poslanec TOP 09

 

16.1.2018 16:03 | Kabinet povládne v demisi

Vláda nyní bude muset podat demisi. Babišův tým ale bude vládnout dál do jmenování nového kabinetu. Prezident Miloš Zeman několikrát avizoval, že jeho sestavením pověří opět Babiše

16.1.2018 16:02 | Stručný komentář Martina Fendrycha z Aktuálně.cz

 

16.1.2018 15:58 | Jednání přerušeno

Předseda sněmovny Vondráček (ANO) přerušil jednání do 16:10.

16.1.2018 15:47 | Rozhodnuto: Vláda důvěru nedostala

Menšinová vláda nedostala důvěru Poslanecké sněmovny, když získala jen hlasy zákonodárců z vládního hnutí. Zástupci všech ostatních parlamentních stran hlasovali proti.