"Pokud Emirates nekoupí více A380, nebudeme mít jinou možnost než program zastavit." Včerejší prohlášení šéfa prodeje Airbusu Johna Leahyho vyrazilo dech svojí otevřeností. Poprvé sám výrobce připouští, že prestižní projekt největšího dopravního letadla světa, do něhož již investoval hodně přes dvacet miliard eur, opravdu může být na odpis. I když, jak připomíná agentura Bloomberg, náhlá upřímnost může být dána i tím, že Leahy letos odchází do důchodu. Jisté ale je, že Airbus hraje vabank. Na Emirates, největšího odběratele A380, který se na konci roku neodhodlal k novým objednávkám, tlačí tak nevybíravě, až tím může odradit jiné zájemce a současně poškozuje svoji pověst. Vedle toho je každoročně očekávaná zpráva o tom, zda je jedničkou trhu s letadly Airbus, nebo Boeing (pro pořádek: soutěž na dodané stroje Američané loni vyhráli v poměru 763 : 718, v získaných objednávkách vede evropská firma), vlastně vedlejší.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru