Co se dá vymyslet na externí baterii, určené pro nouzové nabíjení telefonů? Po období zvyšování dostupné kapacity začali někteří výrobci nabízet i praktické první powerbanky s podporou rychlého dobíjení. Na CES v Las Vegas ale místo možnosti dobít telefon rychle vyhrála přesně opačná možnost: externí baterie s podporou bezdrátového dobíjení.

Poté, co Apple přidal možnost bezdrátového nabíjení do iPhonu 8 a iPhonu X, bylo jasné, že se objeví záplava bezdrátových nabíječek. Položit telefon na podložku doma nebo jej dát do stojánku na pracovním stolu je pohodlné, i když se telefon nabíjí pomalu.

Stejný přístup ale vůbec nedává smysl na cestách. K powerbance většina uživatelů sahá ve chvíli, kdy potřebují rychle dobít telefon a nejsou zásuvky. Často přitom strčí telefon připojený k powerbance do kapsy nebo mají baterku v kapse, ze které vede kabel k telefonu drženému stále v ruce. Pokud ale položíte telefon na bezdrátovou nabíječku, nemůžete ho mít zároveň v ruce, nemůžete powerbanku strčit do kapsy a telefon používat. A v žádném případě se vám nepovede telefon nabít rychle.

Pro potenciální zákazníky je však externí baterie s bezdrátovým dobíjením lákavá. Nabíjení bez kabelů je sexy − vždyť mu dal zelenou i Apple. A pro výrobce mobilního příslušenství je to způsob, jak zvýšit ceny.

Samozřejmě je možné používat bezdrátovou funkci powerbanky jenom doma nebo v kanceláři místo samostatné nabíjecí podložky. Nakolik je ale praktické spojovat domácí nabíječku s powerbankou na cesty?

Samotné domácí bezdrátové nabíjení má jasný smysl − je pohodlné pro uživatele a neopotřebovává napájecí konektor, který se může při častém vytahování kabelu poškodit. Pokud má však powerbanka sloužit jako nabíječka připojená k elektrické síti, bude se zase častým vytahováním a zasouváním kabelu ničit konektor na nabíječce. Nemluvě o tom, že při odchodu bude muset uživatel nejen vzít telefon, ale také sbalit powerbanku. Prostě to nedává smysl.

Pořád je to ale asi lepší než jiné nesmysly na CES. Třeba fitness hodinky pro děti, které působí obrovsky i na mužském zápěstí, na tom dětském připomínají spíše okovy. Ale jde na nich přehrávat video, tak je to asi v pořádku.

A co teprve hi-tech aromatické lampy řízené mobilní aplikací a dodávané se speciálními náplněmi, bez kterých lampa slibující lepší spánek nebo příjemnější probuzení nefunguje?

Oproti bezdrátovým powerbankám, které těží z popularity nové funkce iPhonů, ale tyto nesmysly většinu lidí ani nenapadne koupit. Alespoň v to doufejme.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, producenta Jakuba Horáka a dalších.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.