Společná evropská měna zahájila letošní rok atakem svého tříletého dolarového maxima. Po krátké korekci je i tento týden opět ve znamení posilování eura. Tvrdá data i předstihové indikátory potvrzují, že evropská ekonomika je v nejlepší kondici za poslední dekádu.

Tahounem zůstává Německo. Podle včera publikovaných předběžných dat rostla německá ekonomika v roce 2017 tempem 2,2 procenta. Jedná se o nejlepší výsledek za posledních šest let. Ekonomická aktivita nabírala na síle s blížícím se koncem roku a je více než pravděpodobné, že pozitivní růstový trend se překlopí i do roku letošního. Přestože evropská inflace stále zůstává za očekáváním, lepšící se růstové vyhlídky začínají stále více reflektovat i evropští centrální bankéři. Podle včera zveřejněného zápisu z prosincového jednání již většina členů vedení ECB připouští, že banka bude muset dříve či později na lepší ekonomickou situaci reagovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Evropské ekonomice se daří stále lépe, což s sebou přináší vyhlídky na zvýšení inflace.
  • ECB bude muset na lepší ekonomickou situaci reagovat, a tak je jasné, že dlouhé období podhodnoceného eura se chýlí ke konci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru