Nejbližší srovnání, jak v různých zemích funguje přímo volený prezident, se nabízí na Slovensku, kde mají s výběrem hlavy státu o dost delší zkušenost než Češi. Zavedli si ji už v roce 1999, o třináct let dříve než Češi. Ještě předtím tehdy dominantní HZDS, vedené autoritativním Vladimírem Mečiarem, jako prvního prezidenta prosadilo nevýrazného Michaela Kováče, jenž se ale nakonec emancipoval do té míry, že čelil té nejhrubší diskreditaci a gangsterským metodám, včetně únosu syna. Aférou se zabývá slovenská justice dodnes, protože vyšetření a potrestání pachatelů dlouho bránily sporné amnestie vyhlášené Mečiarem.

Kováčův nástupce − první přímo volený slovenský prezident − Rudolf Schuster se do povědomí nijak výrazně nezapsal. Po něm následující Ivan Gašparovič získal prezidentské křeslo paradoxně v souboji s Mečiarem, jehož byl předtím dlouholetým spolupracovníkem. Ve volbě ho proti němu podpořily opoziční strany jako menší zlo. Všichni tři první slovenští prezidenti byli zvoleni díky podpoře politických stran. Tuto kontinuitu narušil až Andrej Kiska, současná hlava státu, který se překvapivě přihlásil do voleb v roce 2014 jako nezávislý kandidát. Samotná pověst úspěšného podnikatele a filantropa by ale ke zvolení nestačila. Důležité bylo, že se obklopil politicky zkušenými lidmi, a k jeho úspěchu přispěly i chyby favorita voleb, premiéra Roberta Fica. Voliči navíc chtěli změnu a Fico už byl "okoukaným" politikem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • První tři prezidenty prosadily politické strany.
  • Teprve Andrej Kiska uspěl jako nezávislý kandidát bez stranické podpory.
  • A Slovákům se přímá volba vyplatila.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru